PANOPTIKUMU (dar žinoma kaip Wunderkammer, Kunst kammer, Cabinet of Curiosities, Neįprastybių kabinetu) – vadintos prabangios, išskirtinio skonio kolekcijos, kuriose turtingieji kaupdavo keistus, itin retus, mistinius, okultinius, egzotiškus objektus, gamtos ar žmogaus anomalijas. Šiose kolekcijose dažni ir žmogaus sukurti neįprasti, originalūs kasdienos ar meno kūriniai.

Baronai von der Roppai Europoje garsėjo kaip uždara, meno vertybes kolekcionuojanti ir jų prekyba besiverčianti giminė. Tad į savo rūmus nuolat parsiveždavo ne tik dailininkų paveikslų, skulptūrų, bet ir keisčiausių to meto madų. O itin išskirtinę neįprastybių kolekciją buvo sukaupęs von der Roppų asmeninis gydytojas…

Apsilankyti Panoptikume ir savo akimis išvysti įdomiai keistus artefaktus turite galimybę įsigijus bilietus į tuo metu dvare kasdien vykstantį festivalį arba Istorinių nuotykių parko programą.

Brangių daiktų rinkimas buvo sena tradicija tarp turtingųjų, todėl ankstyvieji panoptikumai arba įdomybių kabinetai veikė kaip socialinės padėties simboliai, o kolekcionavimas, neabejotinai, plėtė žinias apie pasaulį ir buvo laikomas esmine pasiturinčio žmogaus švietimo dalimi. 

Dvaruose įdomybių kambariai arba panoptikumai atsirado ir kaip sprendimas pagyvinti gausius, tačiau menkai apšviestus aristokratų vakarėlius. Tai daugiausia būdavo originalūs daiktai, įsigyti ilgų kelionių po tolimuosius kraštus metu. Kiekvienas daiktas suteikdavo galimybę papasakoti istoriją (dažniausiai išgalvotą) apie kelionės metu nutikusį nuotykį ir drauge apibrėžti savo asmenybę spalvingais, išskirtiniais daiktais, kurie buvo tarsi apčiuopiami intelekto, erudicijos, turto ir skonio ženklai.

Panašios kolekcijos

Surinkta istorija

Susijusi produkcija

Tai, kas žavi ir stebina