Pažintinės kelionės Lietuvoje kviečia leistis į nuostabių nuotykių pasaulį išskirtiniuose šalies kampeliuose. Yra kelios žymios Lietuvos vietos, kurias verta aplankyti ne vieną ir ne du kartus – pavyzdžiui, Šiaurės Lietuvos perlu dar vadinamas Pakruojo dvaras. Šioje autentiškoje vietoje kiekvieną dieną atgimsta iki smulkiausių detalių atkurtas XIX a. dvariškas gyvenimas, įtraukiantis į nesuskaičiuojamą gausybę veiklų. Tačiau yra ir kelios kitos įžymios vietos Lietuvoje, kuriose šeimų (ir ne tik jų!) laukia įsimintinos patirtys.  

Pažintinės kelionės Lietuvoje: dvarų kultūrinis paveldas

Lietuvos dvarai – tai neįkainojamas kultūrinis, istorinis ir architektūrinis paveldas, glaudžiai susijęs su šalies praeitimi ir lietuviška tapatybe. Šie dvarai – ne tik architektūros šedevrai, bet ir praeities liudininkai.

Savaime suprantama, dvarų architektūra taip pat sužavi savita esybe ir unikaliomis detalėmis. Nuo rafinuotų fasadų iki išskirtinių interjero detalių, kiekvienas dvaras pasakoja savo istoriją. Šie architektūriniai stebuklai ne tik džiugina akį, bet ir kviečia leistis į kelionę laiku.

Lietuvai praradus nepriklausomybę, didelė dalis dvarų įvairiapusiškai nukentėjo netekę savo valdytojų. Bėgant metams, kai kurie jų atgimė iš naujo. Štai didžiausias iki šių dienų išlikęs Pakruojo dvaro kompleksas šiandien gali didžiuoti atkurtais dvaro pastatais, sutvarkytu centrinių dvaro rūmų vidumi ir išore, tvarkinga dvaro parko teritorija, atgimusia Aptieka, žirgynu, pokylių salėmis, net keliais dvariškų patiekalų restoranais ir dviem jaukiais viešbučiais. 

Kelionės su šeima į dvarus planavimas: ką svarbu žinoti

Planuojant kelionę su vaikais į dvarus, svarbu atkreipti dėmesį į kelis niuansus, kad kelionė būtų sėkminga:

– Pasirinkti tinkamą laiką viešnagei Lietuvos dvaruose galima atsižvelgiant į vietoje planuojamus renginius. Pavyzdžiui, Pakruojo dvare skirtingu metų laiku vyksta vis kitokie renginiai, neretai trunkantys visą sezoną – gėlių festivaliai pavasarį ir vasarą, o rudenį ir žiemą – šviečiančių žibintų ir ledo skulptūrų festivaliai. 

– Jeigu už lango lietus, tai nebūtinai yra priežastis atsisakyti kelionės – kai kurios įžymios vietos Lietuvoje bei lankytini dvarai siūlo užsiėmimus ir viduje. Didžiulėje, daugiau nei 10 ha plotą užimančioje Pakruojo dvaro teritorijoje galima rasti daug kruopščiai įrengtų vidaus erdvių. Jose – ir pramogos, ir edukacijos: senovinių žaidimų aparatų kambarys, Parfumerinė, dvaro amatininkų dirbtuvės, Panoptikumas (keistenybių kambarys), Technikos ir senovinių automobilių muziejus, Bausmių rūsys ir kt.

– Nebūtina išvykos metu aplankyti tik vieną dvarą. Pažintinės vietos Lietuvoje tuo ir įdomios, kad neretai vos už keliasdešimties kilometrų rasite ir kitą įdomią lankytiną vietą – puikiausiai tai iliustruojantis pavyzdys yra Pakruojo dvaras ir Šiaulių rajone esantis Kryžių kalnas. Yra sukurta interaktyvių žemėlapių ir mobiliųjų programėlių, kurios padės susiplanuoti visos dienos maršrutą, aplankant bent kelias lankytinas Lietuvos vietas. Tai puikus būdas išlaikyti vaikų dėmesį ir padaryti kelionę dar įdomesnę.

Pažintinės kelionės Lietuvoje: veiklos su vaikais

Žymios Lietuvos vietos ir dvarai dar išskirtiniai tuo, kad čia apsilankę maži vaikai ir vyresni moksleiviai turi unikalų šansą mokytis apie šalies praeitį, pasinerti į dvariško gyvenimo atmosferą ir daugiau sužinoti apie savo šaknis. Tokiu būdu išplečiamas pažinimas apie istoriją, architektūrą ir vietines tradicijas. Tad kelionė į dvarą neabejotinai palieka neišdildomą įspūdį, ugdo vaikų žinias bei supratimą apie mūsų praeities turtus.

Pakruojo dvaras su didžiule teritorija ne tik žavi savo grožiu, bet ir siūlo gausybę specialiai vaikams pritaikytų pramogų ir veiklų (senovinė karuselė, Gėlių pilis, pažintis su dvaro ūkio gyvūnais ir t.t.). Edukacijose su dvaro amatininkais mažieji lankytojai gali prisiliesti prie senųjų amatų – molio lipdymo, vilnos vėlimo, kvepalų gamybos. 

Žymios Lietuvos vietos išskirtinės tuo, jog kiekviena jų turi savo unikalų žavesį. O XIX a. gyvenimą atkuriančiame dvare vaikai gali išgyventi istoriją per patirtis ir įdomius užsiėmimus. Tai leidžia jiems iš arčiau susipažinti su Lietuvos istorija bei atrasti praėjusių amžių magiją. 

Kulinariniai atradimai ir naujų skonių paieškos

Apsilankymai dvaruose neapsieina ir be naujų atradimų skonių pasaulyje. Pakruojo dvare galima rasti net kelias skirtingų tipų maitinimosi vietas visai šeimai: tai karčema „Traktierius“, dvaro rūmų restoranas, Kumetyno kiemelis, jaukioji Aptieka ir arbatinė. Taigi, viešnagės metu nebus sunku rasti, kur pavalgyti pietus su vaikais.

Įdomu tai, kad Pakruojo dvaro virtuvėje atskleidžiamos vietinių ingredientų paslaptys: dvaro daržuose užaugintos žolelės, daržovės ir net valgomos gėlės randa vietą patiekalų lėkštėse. 

Tai tikra kulinarinė kelionė po Lietuvos skonius, kuriuos įkvėpė vokiškos tradicijos.

Kraštovaizdžio perlai ir aktyvios pramogos

Lietuvos dvarai ne tik pasižymi istoriniu ir kultūriniu paveldu, bet ir puikiai įsilieja į natūralų šalies kraštovaizdį. Pasimėgaukite žavingais gamtos vaizdais ir aktyviais užsiėmimais, kuriuos siūlo dvarų aplinka. 

Pakruojo dvaras įsikūręs vaizdingos lietuviškos gamtos apsuptyje šalia Kruojos upės, todėl lankytojai turi galimybę išsinuomoti dviračius arba pasiplaukioti valtimi, taip pat su dvaro raiteliais mokytis jojimo ant žirgo. O kur dar daugiau nei 10 ha dvaro teritorija, kurią esant norui visą galima apvaikščioti! 

Pakruojo dvaro kempingas taip pat siūlo vietą ir keliaujantiems su kemperiais, dviračiais ir palapinėmis. Taigi, Pakruojo dvare ką veikti ras ir aktyvaus laisvalaikio mėgėjai.

Pažintinės vietos Lietuvoje: įdomios kelionės su vaikais

Lankytinų Lietuvos vietų ir dvarų tyrinėjimai su visa šeima ne tik atveria duris į šalies praeitį, bet ir padeda kurti smagius prisiminimus. Pramogų ir pažinimo junginys leidžia šeimoms sustiprinti tarpusavio ryšius, tuo pačiu sužinant, išmokstant ką nors naujo.

Svarbiausia tai, kad pažintinių išvykų poveikis vaikams yra ilgalaikis. Jie išmoksta vertinti praeitį, o taip pat tokios kelionės įkvepia jaunąją kartą saugoti savo šalies paveldą. Kelionė po Lietuvos dvarus skatina atrasti šalies grožį ir praverti dvariškų paslapčių šydą su mažaisiais entuziastais. 

Tad pažinkime Lietuvos dvarus iš arčiau – tikrai nenusivilsite!