Pagrindinis dvaro ansamblio akcentas – puošnūs dviaukščiai rūmai su portiku ir dorėninio stiliaus kolonomis, piliastrais, kapiteliais, arkomis bei vazomis balkonų kampuose. Rūmų vidaus planas anfiladinis, o centre – ovali salė su jonėnų kolonada. Kaip ir daugelis to meto rūmų pastatų Pakruojo dvaras buvo dengtas čerpėmis, šildomas krosnimis ir židiniais.
Pirmieji dvaro pastatai buvo mediniai. Mūrinis dvaro rūmų ansamblis pastatytas 1817-1840 m. iš vietinių medžiagų. Dvaras buvo plečiamas iki 1890 m. Dvaro statybas pradėjo Vilhelmas fon Ropas, vėliau pastatus projektavo ir statė Teodoras fon Ropas. Dvaro rūmuose buvo 33 kambariai, o pastato rūsys – tarnų aukštas. Čia veikė virtuvė, tarnų valgomasis, sandėliai. Pirmame aukšte – reprezentaciniai arba gražieji kambariai, skirti svečių priėmimui, pokyliams, pietums ir pan. Antras aukštas buvo poilsio zona arba miegamieji.
Greta dvaro rūmų buvo nedidelis sandėlis, arklidės ir ledainė. Vakarinį kompleksą sudarė alaus darykla, pieninė ir kiaulidės pastatai, rytinį – tvartas ir gyvenamieji korpusai, pietinį – du svirnai. Už tvenkinio stovėjo dvaro ūkiniai trobesiai. Nuo centrinių dvaro rūmų, atskirti didžiulio parko, buvo kalvė, smuklė, vėjo ir vandens malūnai, Kruojos užtvanka, Pakruojo simboliu tapęs arkinis tiltas.
Arkinis tiltas-užtvanka
Tai – gražiausias ir vienintelis toks Lietuvoje vėlyvojo klasicizmo epochos statinys, primenantis senovės Romos akveduką. Jis, kaip ir anais laikais buvo būdinga seniesiems romėnų tiltams, simbolizuoja Antikos laikų didingumą, iškilmingumą.
Žinoma, kad tiltas statytas XIX a. pab. kaip Kruojos upės užtvankos dalis pagal prancūzų inžinerinės hidrotechnikos mokyklos auklėtinio projektą iš vietinės, Pakruojo krašte kasamos uolienos – dolomito, tiksliau, tašytų jo plokščių. Būtent baronai fon Ropai ir surado Pakruojo „auksą“ – dolomito klodus. Datuojama, kad šis, toks vienintelis Europoje tiltas-užtvanka, pastatytas 1821 metais. Jo ilgis – 33 m, plotis – 4,8 m, o aukštis 5 m. Dabartinio, atstatyto tilto sienos su arkomis šiek tiek paaukštintos, senojo tilto sienos buvo žemesnės.
2001 m. šis unikalus hidotechnikos įrenginys per Kruoją buvo restauruotas.