Dvaro skalbykla

Seniau skalbimas buvo nelengvas darbas, atliekamas moterų rankomis, o dvare tai buvo ir  svarbi šeimos aptarnavimo funkcija – rūpinimasis ponų drabužių ir patalų švara.

 

Kadangi dvaras buvo didelis ir klestintis, skalbimu, krakmolinimu, lyginimu rūpinosi ne viena moteris. Iš pradžių moterys drabužius skalbdavo Kruojos upėje, esančioje šalia dvaro, ar skobtinėse geldose, tačiau dvarui tobulėjant, palengvėjo ir skalbimas. Drabužius imta virinti, šutinti kubile, vadinamame žlugtu. Gręžimui taip pat nebereikėjo taip varginti rankų – atsirado gręžimo įrenginių. 

 

Šiandien dvare šie procesai atgaivinti iš naujo ir visi norintys tai išbando savo rankomis – patys drobes užmerki skobtinėse geldose, dar gerai pavelėja kultuve, kad būtų kuo minkštesnės. Ištrynus ir išgręžus, krakmolinimas, džiovinimas ir lyginimas, kuriam naudojamos ne vieną dešimtį metų menančios rintės arba dar kitaip vadinamos rumbės. Visa tai norinčių išbandyti tikrai netrūksta – skalbia ir lygina senoviškai ne tik mažieji, tačiau ir stotingi džentelmenai. Juk taip smagu savo damai parodyti savo paties rankomis išskalbtą, iškrakmolytą ir išlygintą nosinaitę.

 

Išbandyti senovinį skalbimą, gręžimą, lyginimą krakmolinimą ir sužinoti dar daugiau kviečiama kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį Gyvojo muziejaus metu nuo 12 valandos.

 

Call Uždaryti
Klausimai? Palikite savo telefono numerį ir mes Jums paskambinsime!
Arba skambinkite mums jau dabar!
+370 686 65 055